Engin ASAN
enginasan2505@hotmail.com
TEHLİKE KAPIMIZDA...
25/03/2020

   Hayat her zaman güzellikler sunmaz insana. Bazen zor zamanlarımız da olacak. Millet olarak zaten hep zor zamanlardan geçerek gelmiyor muyuz. Bu günlerde de o zor zamanları yaşıyoruz. Belki de en zor olanını.

   Alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Sıcak ilişkilerimize biraz ara vermek, daha temkinli ve sağduyulu davranmak zorundayız. Bana bir şey olmaz devri kapandı, "bana ne"lere yer yok artık.

   Eskiden bir tehlike anında zenginlerimiz güvenli buldukları başka ülkelere kaçarlardı. Tabiri caizse "kaçacak delik" kalmadı. Hepimiz aynı gemideyiz. Yeni bir "Kurtuluş Savaşı" verme zamanı. Ama buna karşı silahlanma şansımız yok, çünkü silahlar kar etmiyor. Mücadele yöntemleri farklı olmalı. Kazanabiliriz, insanlık kazanabilir. Ayrı ayrı ama "BİR" olarak, birlik olarak. Her birimiz hem kendi, hem de karşımızdakinin, "en sevdiğimizin" sağlığını koruyarak.

   Bu zor zamanlar kenetlenmemiz, kendimize gelmemiz için belki de fırsat olabilir. Bu coğrafyada tek başımıza yaşamadığımızı fark etmeliyiz. Marketleri boşaltarak değil, belki devletine güvenerek, belki "başka insanların haklarına" saygı duyarak başarabiliriz bunu. Devletin de büyüklüğünü göstererek üç kuruşluk kolonyayı çaresiz insanlara on beş kuruşa satan çıkarcıları ve fırsatçıları da içimizden temizleme fırsatı bulur. Biz büyük millet isek "ki öyleyiz" bize yakışan şekilde davranmalıyız.

   Okullar tatil edildi. Ailelerin işi zor. Bizim öğrencilerimiz oyun çocuğu. Tam gün evde tutmak o kadar da kolay değil. Öğretmenler olarak uzaktan ne kadar desteklesek te işin yükü anne ve babalarda. Özellikle çalışan aileler için daha da zor.

   Ailelere destek ve öğrencilerimizin yanında olmak için iki haftadır bilgisayar başında, telefon elde elimizden geldiğince çabalıyoruz. EBA, Morpa Kampüs, EYOTEK ve sınıf sitemizden paylaşımlar yapılıyor. Korkuya gerek yok. Derslerdeki eksikleri bir şekilde hep birlikte tamamlarız. Bu süreci atlatacağız Allah'ın izniyle. Sürecin sonunda bir "cana" bir şey olmasın yeter.

   Bu süreçte en önemli şeyin insan sağlığı olduğunu göz önünden ayırmayacağız. Onun ötesindeki bütün zorlukları bir şekilde aşacağız. Yaşlı insanları bile evde tutmanın zorluğunu medyadan izliyoruz. Çocuk ne yapsın. Bu süreci evde yaşam tarzımızı değiştirerek, farklı uğraşılar bularak, kitap okuma seansları düzenleyerek atlatacağız.

   Başta SAĞLIK ÇALIŞANLARI olmak üzere, bu süreçte fedakarca görev yapan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Bu sayede nefret dilini bırakan ve usturuplu tavırlar sergileyen, birlik mesajları paylaşan siyasetçilerimize, yöneticilerimize de teşekkür ederiz.

   Vatandaş olarak kendimizi sorgulama, hesaba çekme, aynaya bakma zamanı geldi sanırım. Dünya kırılıyor, insanlar patır patır ölüyor, Devlet büyükleri bağırıyor, ama insanlar düğün yapıyor, asker uğurluyor, halay çekiyor. İzahı yok maalesef.

   Bizden istenen evde kalmamız ve TEMZİLİK. Yüzde 90'ı Müslüman olan bir ülkede temizlik konusunda bir sıkıntı olmaması gerekiyor. O zaman korkmamıza da gerek yok zaten. Ama insanımızın Müslümanın özelliklerine pek te yakışmayan davranışları üzüyor. Ciddiye almayanlar, aymazlıklar bütün insanlığa zarar veriyor.

   Bir çok Avrupa ülkesini gördüm, onların içinde beş yıl yaşadım. İnanın bana bizim en pasaklımız bile onlardan daha temizdir. Belki içeriden fark etmiyoruz ama biz dünyanın en temiz toplumuyuz, buna Araplar da dahil. Bizim hastalığımız sadece kendimizle, evimizle sınırlı kalıp çevreye olan duyarsızlığımızdır.
   
   Görünen o ki bu sürecin sonunda Dünya eskisi gibi olmayacak. Taşlar yerinden oynayacak. Yenden yapılanmaya gidiliyor. Koplo teoremciler "üst akılın ulus devletlere dizayn vermesi" olarak değerlendiriyor.Biz nerede olacağız ? Hazır mıyız ? Onu da bizim davranışlarımız belirleyecek.


89 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

COVID-19 SONRASI - 28/04/2020
HAYATTAN DERSLER - 10/03/2012
Acele etmeyin
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN - 28/12/2011
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN
Okullar Açılıyor. - 19/09/2011
Herkese başarılar
GÜLÜMSEME - 11/09/2011
SADECE BİR GÜLÜMSEME…
Hava Durumu
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret78894